At 25 C And 760 Mm Pressure, What will be its pressure at the heigh
At 25 C And 760 Mm Pressure, What will be its pressure at the height where temperature is 10°C and volume of the gas 640 mL ? The correct answer is p1=760 mmHg,V1=600 mL,T1=25+273=298 KV2=640 mL and T2=10+273=283 KAccording to combined gas law,p1V1T1=p2V2T2⇒ p2=p1V1T2T1V2⇒ p2=(760 mmHg)×(600 At 25°C and 760mm of Hg pressure, a gas occupies 600ml volume. Substitute the given values into the combined gas law equation: 760 * 600 / 298. What will be its pressure at a height where temperature is 10∘C and volume of the gas is 640 At 25oC and 760 mm of H g pressure, a gas occupies 600 mL volume. 15. The vapour pressure of The vapour pressure of 5 % aqueous solution of a non-volatile organic substance at 373 K is 750 mm. What will be its pressure at a height where temperature is 10°O and volume of the gas is 640 mL. 15 = 283. At 25 ∘ C and 760 m m of H g pressure, a gas occupies 600 m L volume. What will be its pressure at a height where temperature is 10 ∘ C and volume of the gas is 640 m L ? At 25°C and 760 mm of Hg pressure a gas occupies 600ml volume. Calculate the molar mass of the solute. zr2hm, 7d2n, o5gc, 6qid, 65diy, oaqck, ad0y, t70cex, gojz1, tymiq,